כרטיס אדי


השתלות איברים

ניתוחי השתלות איברים נעשו בשנים האחרונות לפרוצדורה רפואית שכיחה בעלת אחוזי הצלחה גבוהים מאוד. כיום יש באפשרותנו לתת חיים למבוגרים ולילדים אשר בעבר היה נחרץ דינם למוות.
רפואת ההשתלות מיוחדת במינה, כי בנוסף על הידע והטכנולוגיה יש צורך גם בהסכמה של המשפחה לתרום מאיברי יקירה שנפטר. רק התגייסות החברה כולה ליצירת נורמה חברתית, שלפיה תיתפס תרומת איברים כמעשה רצוי ומקובל, תאפשר השתלות המצילות חיים.
למעלה ממאתיים בני-אדם בישראל זוכים לחיים חדשים מדי שנה בשנה, בזכות תרומת האיברים. אולם, כאלף בני-אדם עדיין ממתינים ובכל שנה מתווספים עוד מאות חולים לרשימת ההמתנה. לצערנו, קרוב למאה מן הממתינים להשתלה נפטרים מדי שנה בשנה בעודם ממתינים. בידינו היכולת לשנות את המצב.

אדי 2011חתימה על כרטיס אָדי חתימה טובה לחיים

כרטיס "אָדי" נקרא על שמו של אהוד בן דרור, שנפטר בשנת 1978 בעודו ממתין לתרומת כליה. חתימה על כרטיס "אָדי" מעידה על רצונו של אדם לתרום מאיבריו לאחר מותו להצלת חייהם של חולים הממתינים להשתלה. מאגר החותמים על כרטיסי "אָדי" מנוהל על ידי המרכז הלאומי להשתלות שבמשרד הבריאות. קרוב לשלוש-מאות אלף איש בישראל כבר הצהירו על נכונותם לתרום איברים לאחר מותם, באמצעות חתימה על כרטיס תורם - כרטיס אָדי.
חשוב לדעת -
תמיד מבקשים את הסכמת המשפחה לתרומה, גם אם הנפטר נשא כרטיס אָדי. חתימה על כרטיס אָדי מעידה על רצון הנפטר ומקלה על המשפחה בקבלת ההחלטה. הנסיון שלנו מלמד כי משפחות אשר מילאו את צוואתו של יקירן ותרמו את איבריו מוצאות נחמה מסוימת במעשה התרומה.

חתמת?

מומלץ לשתף את המשפחה ולהרגיש כי עשית מעשה אנושי ונדיב.

עובדות אחדות על כרטיס אדי ועל תרומת איברים

כל אדם מגיל 18 ועד גיל 120 יכול לחתום על כרטיס אָדי, בלי תלות במצבו הבריאותי. כל הדתות הגדולות תומכות בתרומת איברים ורואות בה מעשה של נדיבות ואצילות נפש. תורם אחד יכול לתרום איברים לשבעה בני-אדם ורקמות לשבעה עד עשרה בני-אדם נוספים. אפשר להתחרט ולבטל את החתימה על כרטיס אדי בכל שלב. תרומת האיברים נעשית בחדר ניתוחים סטרילי כמו בכל ניתוח רגיל. תרומת איברים אינה דוחה את מועד הלוויה. הניתוח יותאם למועד הלוויה שקבעה משפחת הנפטר. חלוקת האיברים לממתינים להשתלה נעשית באופן ממוחשב על פי קריטריונים רפואיים קפדניים הכוללים את ההתאמה הרפואית, משך זמן ההמתנה ודחיפות ההשתלה.

לקבלת חוברת הסברה בנושא תרומת איברים טלפנו

1-800-609-610

תרומת איברים: חשוב לדעת

לחתימה על כרטיס אָדי אין השפעה על הטיפול הרפואי בבעל הכרטיס.
תפקידם העיקרי של הצוותים הרפואיים הוא הצלת חיים. רק אם נכשלו כל נסיונות ההחייאה ונקבע מותו של אדם, תיעשה פנייה אל משפחתו בבקשה לתרום איברים. תרומת איברים אפשרית רק לאחר שנקבע מוות מוחי. משמעות המונח "מוות מוחי" היא עצירה מוחלטת ובלתי הפיכה של פעילות גזע המוח, האחראי לכל מערכות החיים, ובהן מצב ההכרה, הנשימה, לחץ הדם והדופק. על אף הטיפול הרפואי, מות גזע המוח תמיד יגרום לקריסת מערכות ולדום לב בתוך פרק זמן קצר יחסית. מוות מוחי הוא בלתי הפיך. יש נטייה בציבור לבלבל בין המונח "מוות מוחי" ובין המונחים "מוות קליני" ו"צמח". "מוות קליני" הוא הפסקה זמנית בפעילות הלב, בלא מות המוח, והוא עשוי להיות הפיך אם נעשתה החייאה מוצלחת. "צמח" הוא מצב שבו יש פגיעה בחלקים מסוימים במוח בלא פגיעה בגזע המוח.

תרומת איברים והיהדות

הרב פרופ' דוד גולינקין, נשיא מכון שכטר ללימודי יהדות, יו"ר ועד ההלכה של כנסת הרבנים בישראל:
תרומת איברים לאחר המוות היא בגדר פיקוח נפש ויש לעודדה בתנאי שנקבע מעל ומעבר לכל ספק שהתורם אכן מת מבחינה הלכתית. רצוי ומומלץ לשאת כרטיס תורם של "אָדי" כי דבר זה מונע אי-בהירות משפטית והלכתית לאחר המוות. מצווה לתרום איברים לאחר המוות משום ש"כל המקיים נפש אחת מעלה עליו הכתוב כאילו קיים עולם מלא" (סנהדרין ד': ה').
לתשובת הרב גולינקין במלואה, נא לפנות לאתר האינטרנט
www.responsafortoday.com
הרב מיה לייבוביץ', מועצת הרבנים המתקדמים ורבת קהילת מבשרת ציון:

"ואהבת לרעך כמוך אני ה'" (ויקרא יט יח)
מהי אהבת הרֵע, האחר? האם יתכן שיאהב אדם את רעהו כאשר הוא אוהב את עצמו? והרי אדם קרוב אצל עצמו. חסידים מפרשים אהבת הרֵע כנכונות של אדם לתת הכל, אפילו חייו, עבור האחר. תרומת איברים איננה הקרבת חיים אבל יש בה המוכנות לתת חיים וזו אהבת הרֵע. בדת המקדשת חיים תרומת איברים משמעה הענות לצו "קדושים תהיו".

כרטיס אדי מסמך PDFפעילות הקהילה מתקיימת בתמיכת הסוכנות היהודית לא"י, המגבית היהודית מטרו-וסט, התנועה ליהדות מתקדמת בישראל, WRJ , האיגוד העולמי ליהדות מתקדמת ותורמים פרטיים.